top of page

Wystawa 

"Stefania Feill. Dziedzictwo wskrzeszone"

Wystawa malarstwa Muzeum Dwór Feillów

Informujemy, że w Muzeum Dwór Feillów można obejrzeć wystawÄ™ staÅ‚Ä… poÅ›wiÄ™conÄ… mÅ‚odopolskiej artystce-malarce "Stefania Feill. Dziedzictwo wskrzeszone".

​

Stefania Feill z domu BujaÅ„ska przyszÅ‚a na Å›wiat w Krakowie 12.04.1889 r. W roku 1912 rozpoczęła edukacjÄ™ o profilu artystycznym. ByÅ‚a uczestniczkÄ… kursów artystycznych dla kobiet A. Baranieckiego w Krakowie. W latach 1915-16 pobieraÅ‚a nauki malarstwa i rysunku w Monachium, nastÄ™pnie w latach 1917-18 w Wiedniu. Jej opiekunem byÅ‚ malarz Roman Kochanowski, który zapoznaÅ‚ jÄ… i wprowadziÅ‚ w Å›rodowisko StanisÅ‚awa Przybyszewskiego. Stefania Feill w latach 1919-22 studiowaÅ‚a w Krakowskiej ASP u Teodora Axentowicza. OdbyÅ‚a też szereg podróży artystycznych do Paryża, Pragi, Budapesztu, Drezna, Bawarii i do WÅ‚och. 

WyszÅ‚a za mąż za Antoniego Feilla, z którym zamieszkaÅ‚a na Woli ZrÄ™czyckiej, 30 km od Krakowa w nowo wybudowanym domu na Rasikach, przysióÅ‚ku należacym do majÄ…tku Wola ZrÄ™czycka. ZnalazÅ‚a tam spokój i idealnÄ… atmosferÄ™ do rozwijania swojej pasji, jakÄ… byÅ‚o malarstwo (olej, akwarela), grafika i sztuka użytkowa. 

W 1944 roku dom Stefanii i Antoniego Feillów na Rasikach spÅ‚onÄ…Å‚ podczas dziaÅ‚aÅ„ wojennych. Uważa siÄ™, że wraz z domem unicestwiony zostaÅ‚ caÅ‚y jej dorobek artystyczny. Tymczasem przez dziesiÄ…tki lat jej przedwojenne prace byÅ‚y w posiadaniu potomków rodziny Feill. Pragniemy wydobyć jej twórczość na Å›wiatÅ‚o dzienne i tym samym przywrócić pamięć o artystce, która w piÄ™knych czasach dwudziestolecia miÄ™dzywojennego Å¼yÅ‚a i tworzyÅ‚a w miejscu, w którym obecnie mieszkamy.

​

Wystawa: "Stefania Feill. Dziedzictwo wskrzeszone" nawiÄ…zuje zarówno do historii samego dworku, który po dziesiÄ…tkach lat powróciÅ‚ w rÄ™ce spadkobierców rodziny Feill, jak i prac artystki odnalezionych w rodzinnych archiwach, które to prace uważane byÅ‚y do tej pory za zaginione.

bottom of page